News
Event Calendar
Title Mania®
Cynosport® World Games
Team USA
 
South Central Regional Results

Soaring temperatures outside and hot competition inside.


The A/C really came in handy at the South Central Regional Championships hosted by DAWG (Dallas Agility Working Group) in Ft. Worth, Texas.  The area had been experiencing  triple digit temperatures for several days, and the weekend proved to be no exception.

Kent Mahan and Dave Grubel presided over the competition with Kent judging GP/PGP Round 1 & STP/PSJ Round 2 and Dave judging STP/PSJ Round 1 & GP/PGP Round 2.

Regional Performance Grand Prix Results
Open Dogs (7 in 22"/18 in 16") 171 yds, 49 secs
                       12" Dogs (14) 167 yds, 53 secs 
                        8" Dogs (4)    164 yds, 57 secs
8" (2 semifinalists) 
Regional Champion:  J. Lutterman & SS Tux - 36.83

12" (7 semifinalists)
Regional Champion:  S. Moon & MS Rocky - 36.29

16" (6 semifinalists)
Regional Champion:  M. Topps & BC Juice - 31.03

22" (3 semifinalists)
Regional Champion:  P. Brown & ENGSHP Bailey, 38.91

Regional Grand Prix Results
Open Dogs (8 in 26"/28 in 22")171 yds, 47 secs
                      16" Dogs (13) 167 yds, 51 secs
                        12" Dogs (8) 164 yds, 55 secs
12" (2 semifinalists)
Regional Champion:  S. Nelson & SS Flash - 37.17

16" (6 semifinalists)
Regional Champion:  M. Miller & BC Smitten - 32.36

22" (8 semifinalists)
Regional Champion:  K. Terrill & BC Steeple - 31.40

26" (3 semifinalists)
Regional Champion:  A. Zarr & BC Skylar - 32.12

Steeplechase Semifinalists are as follows:
12" 1st place:  C. Angel & SS Miles (35.97). Other semifinalists:  M. Foster & JRT Tommy; T. Fleming & SS Breeze; S. Dillard & ALLB Oy!
16" 1st place:  G. Lund & SS Zuri (34.19). Other semifinalists: M. Miller & BC Smitten; A. McLean & ALLB Jimmy; N. Woulf & RATT Peeka.
22" 1st place:  K. Terrill & BC Steeple (30.12). Other semifinalists:  S. Moon & BC Slick; S. Peardog-Goudy & BC Wally; R. Bardenette & BC Piston Pete; M. Tyler & BC Hemi; D. Sanders & BC Jet; L. Kipp & BC Raisin; K. Schumacher & BCs Wendy & Hazzard; D. Wasielewski & BC Siryn; B. Stafford & BC Kody;  J. Bennett & BC Chica; M. Bush & BC Grit; S. Bols & BC Kassie.
26" 1st place:  A. Zarr & BC Skylar (32.97).

In the Dog Agility Masters Team tournament it was the team of Skylar(BC) A. Zarr - Mariah(AUS) K. Nenow and Bode (SS) L. Michaels taking the gold.

In Performance Versatility Jazz (BC) S. Brown and Sterling (BC) G. Brown came in first.

Complete results will be available next week through subscriber services.

Back



Copyright © 2004-2017. United States Dog Agility Association, Inc. All rights reserved.