News
Event Calendar
Special Events
 
2012 Northwestern Regional Champions

Champions, medalist top scores and courses from this weekend's event.


Friday, July 6th through Sunday, July 8th, the Redhot Rovers hosted the Northwestern Regional at Argus Ranch in Auburn, Washington. Judges Tim Laubach, Leslie Bickel, Scott Lovelis presided over the event. Dog Agility Masters® Team and Performance Versatility Pairs classes were completed on Friday and the rest of the Regional Championships had Finals run on Sunday. Congratulations to the 2012 Northwest Regional Champions! 

Dog Agility Masters® Team & Performance Versatility Pairs Northwest Regional Champions


Left to Right: Dog Agility Masters Team Gold medalists Blynn Baker & Gem, Daisy Peel & Jester, and Nancy Kemna & Ten

Not shown:
Silver Medalists
22" - Laurie Huston & Chico
16" - Kiri Westnedge & Cooper
22" - Kristin Rosenbach & Callie

Bronze Medalists
26" - Liz Dodge & Tru
22" - Nancy Kemna & Ky
26" - Barb Persson & Speck

Left to Right: Performance Versatility Pairs Gold Medalists Debbie Berkeley & Spirit and Sandra Rowan & Trick

Not Shown:
Silver Medalists
16" - Kim James & Disco
16" - Lisa Bowers & Slick


Bronze Medalists
12" Michelle Fritz & Tango
12" Scott Milner & Jazz

Dog Agility Steeplechase® & Performance Speed Jumping Regional Champions

Left to right: Dog Agility Steeplechase gold medalists:

12" - Daneen Fox & Masher (27.18 seconds)
16" - Nancy Taylor & Sabi (27.60 seconds)
22" - Susan Cochran & Rider (26.81 seconds)
26" - Lisa Ross & Cool (25.15 seconds)

Not Shown:

Silver Medalists (*Earned bye into the Cynosport® semifinals)
12" - Karen Beattie Massey & Minnie (33.83 seconds)
16" - Barb Davis & Parnelli (31.78 seconds)*
22" - Nancy Kemna & Ten (28.98 seconds) *
26" - Daisy Peel & Solar (26.05 seconds)*

Bronze Medalists (*Earned bye into the Cynosport® semifinals)
12" - Gwen Ruddick & Winston (36.74 seconds)
16" - Clare Lovett & Trace (32.80 seconds)*
22" - Daisy Peel & Jester (32.50 seconds)*
26" - Blynn Baker & Ray (30.16 seconds )*


Also earning byes into the Cynosport® semifinals:
22" - Carol Schiefer & Trace
26" - Jody Brengan & Rock


Left to right: Performance Speed Jumping gold medalists:

  8" - Mai Thomas & Cozy (39.20 seconds)
12" - Barb Davis & Skecher (27.51 seconds)*
16" - Sandy Rowan & Trick (28.83 seconds)*
22" - Sarah Baker & Rice (32.22 seconds)*

Not Shown:

Silver Medalists (*earned bye into the Cynosport® semifinals)
 8" - None
12" - Nicole Wakida & Ruby (30.93  seconds)*
16" - Wade Robertson & Tess (29.41  seconds)*
22" - Kim James & Skillett (34.70 seconds)

Bronze Medalists (*Earned bye into the Cynosport® semifinals)

  8" - None
12" - Barb Davis & Rock-It (31.41 seconds)*
16" - Kate Moureaux & Driven (30.38 seconds)*
22" - Desiree Snelleman & T'ai (34.91 seconds)

Additionally earning byes into the Cynosport® semifinals:

12" - Stephen Champion & Cooper
12" - Scott Milner & Jazz
16" - Lisa Bowers & Ace
16" - Evelyn Robertson & Ren

Grand Prix of Dog Agility® & Performance Grand Prix Regional Champions


Left to right: Grand Prix of Dog Agility
Gold Medalists (all earning byes to semifinals)
12" - Mike Reynolds & Mandy (42.31 seconds)
16" - Karen Beattie Massey & Bella (31.87 sec.)
22" - Nancy Kemna & Ten (30.63 seconds)
26" - Not shown: Desiree Snelleman & Stinger 
        (32.54 sec.)

Not shown:
Silver Medalists (all earning byes to semifinals)
12" - Karen Beattie Massey & Minnie (43.48 sec.)
16" - Kelly Maier & Tucker (33.34 seconds)
22" - Lisa Ross & Jace (31.67 seconds)
26" - Shelley Permann & Tek ( 32.83 seconds)

Bronze Medalists (all earning byes to semifinals)
12" - None
16" - Bonnie Simmons & Kaci (36.02 seconds)
22" - Julia Dewitt & Cait (32.30 seconds)
26" - Lisa Bowers & Bolt (33.67 seconds)

Additionally earning byes into semifinals:

22" - Rob Bardenett & Pistol Pete
22" - Daisy Peel & Jester
22" - Kathy Wendt & Bug
22" - Lisa Berglund & Tai
22" - Laurie Huston & Chico
22" - Garty Hartman & Damon
26" - Alysa Williams & Grip
26" - Jan Curry & Kick

Left to right: Performance Grand Prix Gold Medalists (all earning byes into the semifinals)
 8" - Shelley Permann & Letti (36.53 seconds)
12" - Barb Davis & Sketcher  (30.87 seconds)
16" - Kate Moureaux & Smart (29.07 seconds)
22" - Not shown: Kim James & Skillett (33.61 seconds)

Not shown:
Silver Medalists (all earning byes into the semifinals)
 8" - None
12" - Michelle Fritz & Tango (35.93  seconds)
16" - Blynn Baker & Kitt (32.94  seconds)
22" - Candy Gaiser & Kyna (37.23 seconds)

Bronze Medalists (all earning byes into the semifinals)
 8" - None
12" - Bonnie Simmons & Spencer (38.68 seconds)
16" - Lisa Bowers & Slick (33.32 seconds)
22" - Sarah Baker & Rice (35.45 seconds)

Additionally earning byes into the Cynosport semifinals:

12" - Jackie McVay & Izzy
12" - Donna McKay-Randozzi & MacAoidh
16" - April Meyer & Josie
16" - Evelyn Robertson & Ren
16" - Candy Gaiser & Quip

Full Finals Results:

Grand Prix

Performance Grand Prix

Steeplechase

Performance Speed Jumping

Team

Performance Versatility Pairs

Check out some courses from the event:

Back



Copyright © 2004-2014. United States Dog Agility Association, Inc. All rights reserved.