News
Event Calendar
Title Mania®
Cynosport® World Games
Team USA
 
Central Regional Results

Results from the Central Regional, August 12-14, 2016.


The Central Regional was held in New Century (Gardner), KS on August 12-14, 2016. Thank you to judges David Grubel and Elizabeth Diehl. Congratulations to everyone!

TEAM Relay

1st - Cassie Schmidt & Bliss; Dave Neal & Murphy; Andy Mueller & Crackers

2nd - Heidi Randall & Dug; Guiliana Lund & Harlow; Stephanie Diem & Inara

3rd - Symantha Melemed & Graffiti; Jaynes Lemmons & Skylar; Lisa Polari & Pippin


Performance Versatility Pairs

1st - Patricia Horton & Bodie; Janet Block & Andee

2nd - Mike Press & Torch; Jeff Ngo & Max

3rd - Stacy Bols & Kassie; Rachel Downs & Mimsy


Performance Speed Jumping

Performance Speed Jumping 8"

1st - Shari Vespested & Minit

2nd - Richard Petersen & Pete

3rd - Kaori Miyamoto & Buddy


Performance Speed Jumping 12"

1st - Jennifer Thomas & Rodeo

2nd - Giuliana Lund & Zuri

3rd - Mary Neely & Dante


Performance Speed Jumping 16"

1st - Jen Konrad & Brink

2nd - Kyle Schumacher & Hazzard

3rd - Shenna Lemche & Shiver


Performance Speed Jumping 20"

1st - Norm Lende & FL'N

2nd - Jeff Ngo & Max

3rd - Danielle Davis & Devlin


Steeplechase

Steeplechase 12"

1st - Anita Tipton & Jett Racer

2nd - Peggy Hammond & Muppet


Steeplechase 14"

1st - Ami Sheffield & Pixel

2nd - Cassie Schmidt & Bliss

3rd - Morganne Wagoner-Perry & Soleil


Steeplechase 16"

1st - Symantha Melemed & Graffiti

2nd - Ruth Thompson & Heidi

3rd - Ruth Thompson & Izzy


Steeplechase 18"

1st - Mike Press & Vandal

2nd - Debie Jacques & Della

3rd - Kristin Sitter & Spec


Steeplechase 22"

1st - Diane Sanders & Stat

2nd - Brenda Kelly & Déjà vu

3rd - Emily Klarman & Tag!


Steeplechase 26"

1st - Lori Michaels & Solei

2nd - Norm Lende & Race'N

3rd - Terri Lee & Charger


Grand Prix

Grand Prix - 12"

1st - Andy Mueller & Crackers

2nd - Anita Tipton & Jett Racer


Grand Prix - 14"

1st - Ami Sheffield & Pixel

2nd - Morganne Wagoner-Perry & Soleil

3rd - Kaori Miyamoto & Ivy


Grand Prix - 16"

1st - Shenna Lemche & Dynamite!

2nd - Pam Caldwell & Arrow

3rd - Ruth Thompson & Izzy


Grand Prix - 18"

1st - Alan Tay & Singa

2nd - Jennifer Thomas & Colt

3rd - Jennifer Goldberg & Huckleberry


Grand Prix - 22"

1st - Diane Sanders & Stat

2nd - Diane Sanders & Grit

3rd - Brenda Kelly & Déjà vu


Performance Grand Prix

Performance Grand Prix 8"

1st - Daneen Fox & Stunner

2nd - Sharon Kihara & Zen

3rd - Kaori Miyamoto & Buddy


Performance Grand Prix 12"

1st - Ian Owen & Felony

2nd - Mary Neely & Dante


Performance Grand Prix 16"

1st - Diane Sanders & Keen

2nd - Terri Lee & Vette

3rd - Jodi Ebert & Hurry


Performance Grand Prix 20"

1st - Rob Bardenett & Merrie

2nd - Liz Neuman & Quid

3rd - Danielle Davis & Devlin


Masters Challenge Biathlon

Masters Challenge Biathlon 12"

1st - Andy Mueller & Crackers

2nd - Peggy Hammond & Muppet


Masters Challenge Biathlon 14"

1st - Dave Neal & Murphy


Masters Challenge Biathlon 16"

1st - Shenna Lemche & Dynamite!

2nd - Claudette Mo & Simba


Masters Challenge Biathlon 18"

1st - Kristin Sitter & Spec


Masters Challenge Biathlon 22"

1st - Susan McGowan & Jedi

2nd - Giuliana Lund & Harlow

3rd - Stacy Bols & Savvy


Performance Masters Challenge Biathlon

Performance Masters Challenge Biathlon 16"

1st - Greg Scott & Rip

Back



Copyright © 2004-2018. United States Dog Agility Association, Inc. All rights reserved.